تبلیغات
کانون والیبال نرجس - روانشناسی امروز اعتماد به نفس

روانشناسی امروز اعتماد به نفس

پنجشنبه 24 مرداد 1392 11:00 ق.ظنویسنده : میترا رمضانی

 
روانشناسی امروز

● مقدمه:

آیا تا کنون فکر کرده اید که چرا در برخی کارها موفق هستید و در برخی دیگر ناموفق؟ آیا فکر کرده اید که چرا گاهی هر چه تلاش می کنید نمی توانید برخی از کارها را انجام دهید؟ جواب این سوأل فقدان اعتماد به نفس است. یعنی نبود اعتماد به نفس عامل شکست ما در کارها است. درجاتی از اعتماد به نفس در همه ی ما وجود دارد؛ یعنی گاهی اعتماد به نفس ما بالا و گاهی پایین است.

اگر اعتماد به نفس ما بر پایه ی کارهایی باشد که به خوبی انجام می دهیم، تنها هنگام انجام آن کارها اعتماد به نفس خواهیم داشت. به فرض مثال اگر خوب می نویسیم، تنها هنکام نوشتن اعتماد به نفس داریم. اگر سخنران خوبی هستیم، فقط هنگام سخنرانی اعتماد به نفس خوبی داریم و .... این یعنی ما از اعتماد به نفس خوبی برخوردار نیستیم. فراموش نکنیداعتماد به نفس چیزی است که از درون آدم سرچشمه می گیرد نه در کاری که ما انجام می دهیم.

در واقع اعتماد به نفس به معنی باور کردن قابلیت انسانی خویش، روبرو شدن فعال با رویدادهای زندگی و انجام درست وظایف است.

افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردارند، استقلال عمل دارند و مسئوولیت پذیر و پیشرفت گرا هستند. شکست ها را می پذیرند و از آن ها درس می گیرند. بر ایجاد رابطه با دیگران توانا هستند و از هر کونه گوشه گیری دوری می جویند. ما باید بر توانایی خود بر انجام هر امری اعتماد به نفس داشته باشیم. وقتی اعتماد به نفس خود را بر اساس وجود خود قرار می دهیم نه بر اساس کارهایی که انجام می دهیم، اعتماد به نفس مان افزایش می یابد.

اعتماد به نفس باید از اطمینان به اراده ناشی شود نه از کارهایمان. ممکن است همه ی ما گاهی از دست عدم اعتماد به نفس نالیده باشیم. لذا ما در این مقاله کوشیده ایم تا کارهایی را که اعتماد به نفس ما را از بین می برند یا تضعیف می کنند، برای شما ذکر کنیم، انشاءالله رعایت این موارد بتواند در تقویت اعتماد به نفس به ما کمک کند.

● راه های تقویت اعتماد به نفس

۱) رسیدگی به خود

اعتماد به نفس تا حد زیادی به میزان سلامتی جسمانی و روانی بستگی دارد. بی توجهی به خود نشان دهنده ی این است که شما خود را دوست ندارید. شخصی که به نیازهای جسمی و روحی خود توجه دارد، نیازی به جلب توجه دیگران ندارد. یک فرد ورزشکار سرحال و بانشاط را که محکم و استوار راه می رود با یک فرد چاق و پر خور تنبل و با ظاهری ژولیده مقایسه کنید. کدام را می پسندید؟ بدون شک اعتماد به نفس ورزشکاران بسیار بیشتر از افراد عادی است.

توصیه می کنیم در هر سن و سالی و یا موقعیتی هستند، از همین اکنون تصمیم بگیرید که برای ورزش کردن برنامه ای منظم بریزید. کوه پیمایی، پیاده روی(در طبیعت) و نرمش، دست کم ۲ بار در هفته برای اغلب ما مشکل نیست. حتی اگر اکنون سالم هستید، از آن چه به جسم و ایمان و اراده ی شما ضربه می زنند، خودداری کنید. ورزش نکردن، کم تحرکی، مصرف چربی و قند فراوان، مصرف دخانیات و... . از جمله مواردی هستند که دیر یا زود عوارض ناگواری در جسم ما باقی خواهند گذاشت. پس:

۱) برنامه هایی برای رسیدگی به جسم و تقویت آن در طول روز داشته باشید و برای استراحت و خواب زمان کافی در نظر بگیرید.

۲) به نحوه ی ایستادن و راه رفتن خود توجه کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

۳) جلوی آینه بایستید و حالت کسانی که موفق، مصمم، پرتلاش و دارای اعتماد به نفس هستند را تمرین کنید.

۴) قدم ها را محکم و آرام بردارید و لبخندی بر لب داشته باشید. قوز نکنید. سر را بالا نگه دارید و به چشم های مخاطب خود نگاه کنید نه به اشیاء اطراف تان.

۵) اگر احساس می کنید که لباس مرتب و تمیز به شما احساس خوبی می بخشد، همیشه مرتب و منظم باشید.

۶) همیشه ظاهری آراسته، متین و با وقار داشته باشید.

۲) غلبه بر ترس و نگرانی

یکی از مهمترین عواملی که اعتماد به نفس را به شدت درهم می شکند، ترس است. ترس انواع مختلفی دارد اما در هر حال باید این غول بی شاخ و دم را از ذهن خود بیرون کنیم. ترس احساس تخریب کننده ای است که به کوشش شما برای دست یابی به اعتماد به نفس، ضربه ی مهلکی وارد می سازد. اگر شما ترس داشته باشید امکان ندارد واکنش ذهنی مناسبی که لازمه ی داشتن یک زندگی پر بار و موفق است، بر خوردار شوید.

نگرانی حالتی است که پایه ی آن ترس است؛ حرکتی آرام اما ادامه دار دارد و اعتماد به نفس و ابتکار را از بین می برد. البته ترس در حد معقول چندان هم بد نیست، زیرا موجب احتیاط خواهد شد. اما این مسأله با ترس و نگرانی بیهوده تفاوت دارد. یکی از معمول ترین نقطه ضعف های همه ی انسان ها، افکار منفی و ناامید کننده ای هستند که موجب ترس و نگرانی می شوند. این هراس اغلب ناشی از شکست های قبلی و فقدان اعتماد به نفس است.

مخرب ترین ترس ها عبارتند از: ترس از انتقاد، ترس از شکست، ترس از آینده، ترس از جلو زدن دیگران از تو، ترس از دست دادن چیزهای محبوب.

برای مبارزه با این ترس ها باید توجه داشت که خود را با دیگران مقایسه نکنید زیرا در این صورت، نهایتاً به این نتیجه می رسید که برای موفقیت خود باید دیگران را شکست دهید و این افکار منفی موجب خشم ، نفرت، بغض، کینه و...خواهد شد. بسیار طبیعی است که این موارد چه ذهنی باشد، چه به مرحله ی عمل در بیایند، روان انسان را تخریب می کنند و خواه ناخواه بیماری های جسمی، ترس و عدم اعتماد به نفس را به دنبال خواهد داشت.

بر تفکر خود مسلط باشید و ذهن خود را بر روی افکار منفی ببندید و در جست وجوی معاشرت و دوستی با کسانی باشید که شما را به خیر و صلاح تشویق می کنند.

۳) با خود مهربان باشید

هرگاه ما کاری انجام دادیم که منجر به ضایع شدن حق و حقوق دیگران شد، یا گناه، خطا و اشتباهی کردیم، رفتاری مناسب با خود داشته باشیم. یعنی اگر در حق دیگران بدی کرده ایم، خوب به بررسی ابعاد گوناگون قضیه بپردازیم و منصفانه به قضاوت بپردازیم، اگر آن ها محکوم شدند، آن ها را ببخشیم و اگر ما محکوم شدیم، تصمیم بگیریم دیگر این گونه اقدامات را تکرار نکنیم و در صورت ممکن از آن ها عذرخواهی کنیم، اما هرگز به اذیت و آزار روح خود نپردازیم.

خودآزاری یا خود خوری اعتماد به نفس انسان را به کلی از بین می برد. یا اگر شکست خورده ایم و کاری را اشتباه انجام داده ایم. برنامه ای درست طراحی کنیم تا آن را جبران کنیم نه این که به محکومیت خویش بپردازیم و هر چه در توان داریم در تخریب اعتماد به نفس مان بکوشیم و خود را موجودی بی لیاقت و بی استعداد و کار خراب کن تصور کنیم. به یاد داشته باشیم که تنها در این صورت می توانیم موفق و خوش بخت زندگی کنید. پس با خودتان مهربان باشید و خود را شکنجه ندهید. فراموش نکنید که ما نه جنایتکار هستیم، نه متهم؛ همه ی ما قابل بخشش هستیم.

۴) شکست پلی برای پیروزی

درست است که احساس پیروزی برای رشد اعتماد به نفس موثر است اما مهم تر از آن احساس رضایتی است که ما از خود داریم. شخصی که دارای اعتماد به نفس است، وقتی در موضوعی شکست می خورد، برایش مهم نیست، چون شکست را پلی برای پیروزی تلقی می کند. بخشیدن را بیاموزید و اشتباهات خود و دیگران را ببخشید و از اشتباهات تان عبرت بگیرد و برای جبران شکست ها تلاش کنید.

۵) توکل به خدا را فراموش نکنید.

انسان وقتی خدا را دوست داشته باشد و او را خوب بشناسد و بداند که او غیر از خیر و منفعت بنده اش را نمی خواهد و ضرر و زیان را از او دور می کند، هنگام بروز مشکلات به خدا توکل می کند. بنده ی واقعی هرگز مأیوس و ناامید نخواهد شد چون می داند که چه قدرت عظیمی پشتیبان اوست و او را از زیان و ضرر واقعی محفوظ خواهد کرد.

۶) در تعارف کردن خود را تحقیر نکنید.

وقتی که با کسی احوال پرسی می کنید، مؤدب و مؤقر باشید و از گفتن جملاتی نظیر: «چاکرم»، «نوکرم»، «شماره ی کفشتم»، «بند پوتینتم» و...بپرهیزید. ممطمئن باشید گفتن این جملات شما را نزد طرف مقابل تان عزیزتر و محبوب تر نخواهد کرد، بلکه بی اعتبار و بی ارزش تر خواهی شد، چرا که او می داند شما دارید به او دروغ می گویید. لذا گفتن این جملات شما را بی ارزش نموده و حیثیت و اعتبار شما را از بین خواهد برد و اعتماد به نفس تان را خراب می کند.

۷) به لبخند زدن عادت کنید.

لبخند یکی از عوامل مهم برقراری ارتباط است و جدای از این اثرات مثبتی روی طرف مقابل می گذارد و او احساس صمیمیت بیشتری خواهد نمود. دقت کنید که وقتی کسی به شما لبخند می زند چه احساس خوبی در شما به وجود می آید. پس شما هم به لبخند زدن عادت کنید. یک لبخند ساده که از درون انسان سرچشمه می گیرد، درون انسان را متحول می کند و به انسان امید و اعتماد می بخشد. وقتی شما لبخند می زنید، یعنی همه چیز بر وفق مراد است و آن چه از زندگی می خواهید دارید. و به یاد داشته باشیم که بنا به فرمایش پیامبر (ص) تبسم مؤمن هنگام دیدار مؤمنی دیگر صدقه محسوب می شود.

۸) به خود احترام بگذارید.

بدون شک احترام دیگران در پرورش اعتماد به نفس شما موثر است. مهمترین عاملی هم که این احترام را بر می انگیزد احترام شما به خودتان می باشد. اگر احساس می کنید که ثروتمندان از احترام بیشتری برخوردارند، تنها به علت آن است که آن ها به خاطر ثروت شان، احساسِ داشتن می کنند، اعتماد به نفس پیدا می کنند و برای خودشان احترام و ارزش زیادی قائل می شوند.

دیگران همان قدر برای شما احترام قائل هستند که شما به خود احترام می گذارید. بنابراین احساس شایستگی کنید و به خود احترام بگذارید و دیگران را نیز محترم بشمارید؛ آنگاه خواهی دید که دیگران چه قدر به شما احترام می گذارند.

۹) تفکر مثبت داشته باشید.

شخصیت هر کس دقیقاً همان چیزی است که او در ذهن خود تصور می کند. اگر او تصور می کند انسانی با اراده، محترم و با شخصیت است، پس همان طور است یا دست کم می تواند چنین باشد و اگر تصور کند، انسانی بی اراده، ضعیف النفس و... است، دقیقاً همان طور خواهد بود. لذا اگر می خواهید شخصیتی استوار، محکم و موفق داشته باشید، خودتان را دوست داشته باشید، به خود احترام بگذارید، به فکر خود باشید و هرگونه افکار منفی را به شدّت از خود دور کنید. افکار منفی خوره ی اراده و پیکر موفقیت انسان هستند، پس با این دشمن خطرناک باید با جدیت برخورد کرد.

آیا تاکنون با خود فکر کرده اید که چرا انسان هایی با برخورداری از نعمت ها و امکانات بی شمار در زندگیشان موفق نیستند؟ آیا تاکنون اندیشیده اید که چرا برخی دیگر علی رغم آن که امکانات چندانی در اختیار ندارد، زندگی بسیار موفقی دارند؟ جواب این سوال و ده ها سؤال دیگر در این زمینه تنها یک چیز است و آن اینست که هرگاه کسی نتواند نیروی افکار منفی خود را کنترل کند، این افکار دست به دست هم داده و با تمام قدرت و توان خویش به ذهن او حمله می کنند و افکار مثبت او را خنثی می کنند یا به کلی از بین می برند و وقتی که افکار منفی بر وجود او مسلط شدند، آن گاه تنها چیزی که فرد به آن نمی اندیشد موفقیت، زندگی سالم و خوش بختی است.

پس خیلی راحت می توان افکار منفی خود را از خود دور ساخت، برای این منظور کافی است که هرگاه افکار منفی به ذهن شما حمله کردند، به خود تلقین که: «من به لطف خدای مهربان با تمام افکار منفی مبارزه می کنم، چون می خواهم انسان موفق و خوش بختی باشم.» این جمله و یا جملاتی از این دست، در عرض۴_۳ هفته مفید واقع می شوند. بهتر است شب هنگام خواب یا صبح این جملات را در خلوت و با تمرکز فکر ۱۰_۷ بار با خود تکرار کرد. مطمئن باشید که نتیجه ی مطلوبی از آن خواهید گرفت.

۱۰) نترسید! خود را تغییر دهید.

شما فقط تا آن حد می توانید دنیای خود را تغییر دهید که خود را تغییر دهید و خود را تا آن حد می توانید تغییر دهید که افکار نادرست و غلط خویش را تغییر دهید. پس، واقع بین باشید، افکار خویش را به مرور مورد بررسی قرار دهید و به آن ها فکر کنید و با افراد مورد اعتماد خویش راجع به آن ها بحث کنید، آن گاه منصفانه درباره ی آن به قضاوت بپردازید و اگر واقعاً آن ها را نادرست یافتید، برای اصلاح آنها اقدام کنید.

ممکن است برخی از خوانندگان تصور کنند که این مطلب چه ضرورتی دارد؟ جواب این سؤال بسیار ساده است. ببینید! اگر کمی دقت کنیم، می بینیم که زندگی هر شخص از مجموعه ی افکار و ایده های او شکل گرفته است، یعنی هر شخصی بر اساس آن چه می اندیشد، عمل می کند و زندگی اش را شکل می دهد.

البته قطعاً هر کسی در زندگی ممکن است کارهایی انجام دهد که به آن ها معتقد نباشد، اما این رفتارها اغلب موقتی و زود گذر هستند و دوام و ثبات آن چنانی ندارند. آن چه حائز اهمیت است، ایده ها و اعتقادات هستند، زیرا معمولاً ثابتند. قبول داریم که تغییر دادن افکاری که سال ها بر اساس آن ها زندگی کرده ایم و موجب یک سری عادت در وجود ما گشته اند، کار ساده ای نیست، زیرا معمولاً انسان وقتی به چیزی عادت کرد، نمی تواند به همین راحتی آن را تغییر دهد و اغلب به دلیل تنبلی یا توجیهات نادرست از این کار سرباز می زند، حتی افراد معتاد، الکلی، قمارباز و... کار خود را توجیه می کنند. به همین خاطر کمتر در صدد تغییر خویش بر می آیند. اما من معتقدم که: «زکوشش به هر چه خواهی رسید.»

هرکسی در هر وضعیتی می تواند افکار، ایده ها و نهایتاً زندگی خویش را تغییر دهد اما کمیت و کیفیت آن متفاوت است اگر می خواهید خود را تغییر دهید، یک نکته ی بسیار مهم را به خاطر بسپارید و آن این که: «نگران این مطلب نباشید که دیگران اکنون درباره ی شما چه می اندیشند و بعد از تغییرتان چه خواهند اندیشید، چرا که دیگران همیشه چیزی برای گفتن دارند.» به قول مشهور: دروازه ی شهر را می توان بست، اما دهان مردم را نه. پس به خود بیاندیشید و مسیر دگرگونی خود را بدون دغدغه و نگرانی بپیمائید.

۱۱) خواسته های خود را دقیقاً مشخص کنید.

افرادی که از اعتماد به نفس قوی برخوردارند، از خواسته ی خود آگاهند و اغلب به این خواسته می رسند. لازمه ی عزم راسخ در تصمیم گیری شجاعت است، تردید و دودلی را از خود دور کنید، خواسته و هدف خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آن تصمیم بگیرید و برنامه ریزی نمایید.

اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود را دسته بندی نمایید و روش های رسیدن به آن ها و نیز زمان تقریبی به آن ها را عاقلانه تعیین کنید. هر چقدر برنامه ریزیتان واقع بینانه تر باشد و تلاش و امید و توکّلتان بیشتر باشد، میزان موفقیت تان هم بیشتر خواهد بود.

همین امروز کارتان را آغاز کنید و برنامه ای انعطاف پذیر تدوین کنید، اما اگر برنامه ی اولیه ی شما با شکست روبرو شد ناامید نشوید و از برنامه دست برندارید، برنامه های دیگری را جایگزین آن ها کنید.

۱۲) برای کارهای روزانه برنامه ریزی کنید.

کم آوردن وقت جهت انجام کارهای روزانه، تعهدات زیاد، بدقول شدن، بی نظمی و بی برنامگی در صورتی که مدتی وجود داشته باشند، اعتماد به نفس انسان را درهم می شکنند، زیرا بی برنامگی ها سبب موفقیت انسان در کارهای روزانه اش خواهد شد و مجموعه ی این ناموفقیت ها روحیه و اراده ی انسان را سست نموده و نهایتاً موجب عدم اعتماد به نفس انسان خواهد شد. برای بهتر انجام شدن کارها، آن ها را اولویت بندی کنید.

یکی از ساده ترین روش ها برای انجام این کار، این است که عادت کنید هر شب قبل از خواب، مهمترین کارهایی را که می خواهید فردا انجام دهید، روی کاغذ یادداشت نمایید، سپس آن ها را اولویت بندی نمایید و زمان تقریبی انجام آن کار را نیز یادداشت بفرمایید.

۱۳) هرگز التماس نکنید.

التماس کردن از رفتارهای تخریب کننده ی عزت و اعتماد به نفس است. افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، برای رسیدن به خواسته های شان، التماس می کنند هنگام مطرح کردن خواسته های خود، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- دقیقاً مشخص کنید که چه می خواهید؟ چه چیزی تا چه حدی؟

- از کسی درخواست کنید که مطمئن هستید می تواند به شما کمک کند. از هر کسی درخواست نکنید.

- هنگام درخواست، منافع طرف مقابل را هم در نظر بگیرید.

- مبهم حرف نزنید، خواسته ی خود را شفاف و واضح بیان کنید.

- محکم و جدّی صحبت کنید.


آخرین ویرایش: پنجشنبه 24 مرداد 1392 11:02 ق.ظ

 
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:21 ق.ظ
An impressive share! I've just forwarded tis onto a coworker who was conducting a little research on this.
And he actually bought me breakfast because I discoveeed it for him...
lol. So allow mee to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanx for spending somje time to discuss this topic
here on your site.
جمعه 9 شهریور 1397 02:29 ب.ظ
I have read so many articles or reviews on the topiuc of the
bloggger lovers however this post is actually a
fastidious article, keep it up.
پنجشنبه 8 شهریور 1397 07:40 ب.ظ
I'm amazed, I must say. Seldom do I enconter a blog that's both educative and interesting, and without a doubt,
yoou hzve hit the nail on the head. The proboem is something which
too few folks are speaking intelligently about.
I am very happy I fouund this during my search for somethinng relating to this.
چهارشنبه 7 شهریور 1397 10:39 ب.ظ
I like reading a post that can make men and women think.
Also, thanks for allowing for me to comment!
سه شنبه 30 مرداد 1397 05:27 ب.ظ
What's up mates, fastidious paragraph and fastidious urgjng commented at this place, I am truly enjoying by these.
دوشنبه 29 مرداد 1397 01:32 ب.ظ
These are inn fact fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice thinmgs here. Any way keep up
wrinting.
چهارشنبه 3 مرداد 1397 12:38 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
My website is in the very same arfea of interest as yours and my visitors
would certainly benefit from a lot of the infordmation you present here.
Please let mee know if this okay with you. Thanks a lot!
پنجشنبه 28 تیر 1397 05:00 ب.ظ
Does your blog havve a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an email.
I've ggot some suggestions for your blog you might bbe
interested in hearing. Either way, greatt site andd I look forward to seeing it improve over time.
پنجشنبه 28 تیر 1397 09:29 ق.ظ
Hi Dear, are you really visiting this web page on a
regular basis, if so then you will definitely obtain good knowledge.
پنجشنبه 21 تیر 1397 10:42 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog
and wanted to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts.
After all I'll be subscribing on your feed and I'm hoping you
write once more very soon!
چهارشنبه 20 تیر 1397 01:48 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide
credit aand sources back to your weblog? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors
would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this okay wiuth you. Thank you!
شنبه 16 تیر 1397 09:41 ب.ظ
Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm noot sure why buut I thik its a linking issue. I've tried it in twoo different iternet browsers and both show thee same results.
شنبه 16 تیر 1397 08:25 ق.ظ
Hi tere friends, its enormous paragraph on the topic of tutoringand entirely defined, keep itt up
all the time.
شنبه 2 تیر 1397 01:09 ب.ظ
You maee some decent poihts there. I checked on the internet
for additional information about the issue andd found mst individuals will go along with youur views on this website.
دوشنبه 21 خرداد 1397 05:57 ب.ظ
Hi there very nice website!! Man .. Excellent .. Aazing ..
I'll bookmark your website and take the feeds also?
I am glad tto seek out a lot of helpful information right here in the submit, we want
worek out more strategies in this regard, thanks foor
sharing. . . . . .
دوشنبه 21 خرداد 1397 03:56 ق.ظ
Asking questions are genuinely nice thing if youu are not understanding anythingg entirely, but this article
gives fastidious understanding yet.
دوشنبه 14 خرداد 1397 11:57 ب.ظ
Hello there I aam so delighted I found your blog page, I
really found you by accident, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a
tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added
your RSS feeds, so when I have time I will bbe back to reawd a great deal more, Please do keep up the fantsstic jo.
دوشنبه 14 خرداد 1397 11:36 ب.ظ
Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for providing this info.
جمعه 11 خرداد 1397 05:20 ب.ظ
I've been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enoug for me. Personally, if all website
owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
پنجشنبه 10 خرداد 1397 08:58 ب.ظ
Hi, everything is going sound here and ofcourse every
one is sharing information, that's actually excellent, keep up writing.
پنجشنبه 10 خرداد 1397 06:45 ب.ظ
Fastidiokus replies in return of this difficulty with real ardguments and telling
the whoke thing on thhe topic of that.
سه شنبه 8 خرداد 1397 10:46 ب.ظ
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that's both equally educative and entertaining, and let me tell you, you've hiit the nail on thhe head.

The issue iss something that not enough folks are speaking inelligently about.
I'm very happy I came across this during my
search ffor something relating to this.
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:14 ب.ظ
I read this paragraph completely about the comparison of latest and previous technologies, it's
awesme article.
پنجشنبه 3 خرداد 1397 03:26 ق.ظ
It's goibg to bee end of mine day, however before ending
I am reading this great paragraph to improve my know-how.
شنبه 18 فروردین 1397 10:45 ب.ظ
Have been taking little over a month.
جمعه 17 فروردین 1397 01:30 ب.ظ
Do you benefit or run a small business?
جمعه 17 فروردین 1397 04:29 ق.ظ
Let us break some brand barriers!
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:04 ب.ظ
Have been taking little over a month.
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:55 ب.ظ
I became salivating.
دوشنبه 13 فروردین 1397 12:06 ب.ظ
A piece of bijou could remind the wearer of a loved one, a selected time or memory or it may represent something
in their life.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30